• Wtorek, 8 listopada 2016 (13:00)

Co nowego w szkole?

Jeśli ktoś się jeszcze nie zorientował, to przypominamy, jakie zmiany od września obowiązują uczniów i nauczycieli.

Choć na szczegółowe rozwiązania w oświacie trzeba jeszcze poczekać, kiedy MEN przedstawi ustawę, pewne kwestie już zostały wprowadzone w życie.

Na dobry początek

• Pierwsza klasa obowiązkowa od 7. roku życia. To jedna z ważniejszych zmian. Z kolei dzieci 6-letnie otrzymały prawo do rozpoczęcia nauki w pierwszej klasie, o ile w roku poprzedzającym korzystały z wychowania przedszkolnego.

Jeśli nie, to rodzice chcący zapisać je do szkoły muszą przedstawić opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki.

• Darmowe podręczniki dla kolejnych roczników uczniów W klasie I i II dzieci korzystać będą z bezpłatnego podręcznika ze szkoły. Placówka otrzyma też dotację na zakup materiałów ćwiczeniowych. W klasie III obowiązywać będzie podręcznik zapewniony przez MEN lub szkoła otrzyma dotację na zakup podręcznika.

• Szóstoklasiści nie będą pisać sprawdzianu. Pieniądze przeznaczane na organizację sprawdzianu szóstoklasisty trafią do maturzystów, którzy m.in. zyskają prawo do odwołania się od wyniku matury do Komisji Arbitrażowej.

• Zmiany w sklepikach. Do szkolnych sklepików wróciły drożdżówki – ale tylko te z obniżoną zawartość tłuszczu, lekko słodzone jogurty czy majonez jako dodatek do sosów i kanapek. Uczniowie będą mogli też kupić kawę. Również więcej swobody odzyskały szkolne kucharki.

• Nauczyciele bez godzin kar cianych. Do tej pory pedagodzy musieli pracować o godzinę (w szkołach średnich) lub dwie (w podstawówkach i gimnazjach) więcej niż wynosiło ich pensum, czyli określona liczba godzin dydaktycznych.

Nie dostawali za to dodatkowego wynagrodzenia. Podczas godzin karcianych organizowali m.in. zajęcia wyrównawcze.

Tele Tydzień