• Środa, 16 listopada 2016 (08:00)

Co nowego w szkole już teraz?

Ciągle słyszę w telewizji, że w oświacie szykuje się dużo modyfikacji. Trochę jestem zagubiona i już sama nie wiem, co czeka moje dzieci – córka właśnie idzie do szóstej klasy, a syn do I klasy podstawówki. Co wiadomo na pewno w sprawie ewentualnych zmian? Ewa z Końskich.

Rzeczywiście dużo się dzieje, a jeszcze więcej jest planów... Jedyne pewne rozwiązania w tym roku szkolnym, to zmiany, jakie już zostały zatwierdzone. Jedna zapewne ucieszy szóstoklasistów, bo dotyczy likwidacji ogólnopolskiego sprawdzianu. Uczniowie szóstych klas nie będą już się pocić przy testach sprawdzających wiedzę na koniec podstawówki.

Dopiero w przyszłym roku szkolnym (2017/2018) zamiast tego sprawdzianu mają być przeprowadzane testy diagnostyczne.

Co do pierwszoklasistów, to obowiązkiem szkolnym zostają objęte 7-latki – od 1 września muszą iść do pierwszej klasy. Natomiast dzieci 6-letnie nie muszą, ale mogą (o ile korzystały z wychowania przedszkolnego w poprzednim roku szkolnym). Decyzję podejmą rodzice.

Jeśli sześciolatek nie chodził do przedszkola, a rodzice zechcą zapisać go do szkoły, to będzie to możliwe pod warunkiem uzyskania pozytywnej opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. Sześciolatki jednak zostają objęte od 1 września obowiązkiem przedszkolnym (w przedszkolu lub szkole). Natomiast wszystkie dzieci 4- i 5-letnie mają mieć zapewnione miejsce realizacji wychowania przedszkolnego. Oznacza to, że musi się znaleźć dla nich miejsce w przedszkolu.

Zmiany szykują się też dla maturzystów i młodzieży zdającej egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe. Po zdanych i ocenionych egzaminach będą mieli prawo wglądu do swoich prac oraz do zrobienia zdjęcia swojej ocenionej pracy.

Na żywo