• Środa, 2 marca 2016 (11:05)

Co robić, gdy dziecko ma kłopoty w szkole

Kiepskie stopnie, obniżona ocena ze sprawowania – to dla rodziców alarm. Im wcześniej zareagujemy, tym lepiej!

Pierwsza połowa roku szkolnego już za nami, oceny zostały wystawione, a nasza pociecha ma chwilę oddechu od szkolnych zadań. Jeśli były trudności, by im sprostać, teraz jest najlepszy czas na spokojne zastanowienie się, dlaczego?

Oczywiście większość z nas na złe oceny i uwagi w dzienniczku stara się reagować na bieżąco: prośbą, groźbą, tłumaczeniem. Usiłujemy przemówić dziecku do rozsądku racjonalnymi argumentami.

Wyjaśniamy, że tak jak dorośli muszą pracować, tak jego obowiązkiem jest nauka, że od tego zależy jego przyszłość, że skoro Jaś czy Zosia potrafią, to ono też, itp. Niestety, takie rozmowy zwykle nie przynoszą rezultatu.

Młody człowiek nie ma złej woli – po prostu myśli inaczej niż my. Jeśli go zrozumiemy i obmyślimy dobry plan naprawczy – w czerwcu świadectwo będzie dużo lepsze!

Odkrywamy prawdziwą przyczynę problemów

Trudności z nauką mogą pojawić się w różnym wieku. Bardzo ważne, by dowiedzieć się, z czego wynikają. Jeśli dziecko dobrze się uczyło, a teraz przestało, trzeba się zastanowić, czy nie odbija się na nim np. zmiana sytuacji w domu (kłopoty, napięta atmosfera, narodziny młodszego rodzeństwa itp.).

Być może dziecko czuje się zagrożone, samotne i złymi stopniami chce zwrócić na siebie uwagę rodziców…

Najmłodsi uczniowie mogą gorzej przyswajać wiedzę z powodów zdrowotnych. Czasami okazuje się, że np. słabiej słyszą czy nie widzą dobrze z tablicy. Warto to zbadać.

Jeśli pociecha robi błędy ortograficzne w wyrazach, które zna, nieczytelnie pisze, myli cyfry – najlepiej zgłosić się do rejonowej poradni psychologiczno-pedagogicznej i sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z dysortografią lub dyskalkulią. Być może potrzebna jest specjalistyczna pomoc.

Częstym problemem jest też brak koncentracji – dziecko popełnia błędy na klasówce, bo nie przeczytało dokładnie polecenia, nie słyszy, co się do niego mówi na lekcji, zapomina o zapisaniu prac domowych, wierci się i przeszkadza.

To może być objaw nadpobudliwości lub innych problemów psychologicznych, ale o wiele częściej jest to skutek przemęczenia i… zbyt dużej ilości cukru w diecie.

W przypadku nastolatków problemy z nauką często są efektem nieporozumień z nauczycielami lub konfliktów w grupie rówieśników – postarajmy się to ustalić, by razem z wychowawcą zaradzić sytuacji.

Szukamy wsparcia u wychowawcy i pedagoga

Bez względu na przyczynę kłopotów dziecka z nauką, warto zadbać, by w szkole miało wśród nauczycieli sojuszników. Umówmy się na rozmowę z wychowawcą i pedagogiem.

Opowiedzmy o wszystkim, co nas niepokoi, o swoich spostrzeżeniach dotyczących funkcjonowania dziecka w szkole, poinformujmy o ewentualnych kłopotach zdrowotnych lub domowych – pamiętajmy, że pracownik szkoły jest zobowiązany do zachowania dyskrecji, nie może upokorzyć czy oceniać ciebie ani dziecka.

Wysłuchajmy, co nauczyciel ma do powiedzenia, z czym dziecko ma największe problemy. Zapytajmy, jak jego zdaniem można pomóc dziecku, co zaoferować może szkoła. Warto nastawić się na współpracę i razem szukać dobrych rozwiązań.

Jeśli podejrzewamy, że źródłem problemów są szykany ze strony rówieśników – żądajmy stanowczych, konkretnych działań. Dziecko ma prawo czuć się w szkolnych murach bezpiecznie!

Poinformujmy pociechę o rozmowie w szkole i podjętych postanowieniach.

Każdy przyswaja wiadomości inaczej

Jedni z nas są wzrokowcami, inni słuchowcami, a jeszcze inni najlepiej chłoną nowe informacje poprzez doświadczenia (to kinestetycy, czyli ruchowcy i wrażliwcy).

Warto ustalić, jakim typem jest nasze dziecko i dopasować styl uczenia się do jego predyspozycji. Wzrokowcom warto podsuwać tabelki, diagramy i wyliczanki w punktach.

Słuchowcom – czytać, opowiadać i włączać filmy edukacyjne. Kinestetykom pomoże chodzenie podczas nauki, robienie eksperymentów, wskazywanie przykładów.

Naj
Więcej na temat:dziecko | Dziecko | warto | kłopoty | Zosia