• Wtorek, 23 lipca 2013 (09:46)

Co robić, gdy uczeń pierwszy raz w życiu jedzie na kolonie i się boi

Sądziłaś, że twoja pociecha będzie się cieszyć z wyjazdu, ale ona wcale nie chce jechać. Może lepiej, by została w domu? A jeśli ją namówić, to jak?

Zastanów się, czy twój syn lub córka są przygotowani do samodzielnego wyjazdu. Dziecko, które skończyło 8–10 lat i zaliczyło kilka parodniowych wycieczek lub pobytów u babci, powinno mieć niezbędne umiejętności, tj. umieć zapamiętać wygląd swoich rzeczy, dbać o higienę i bezpieczeństwo.

Jeśli to możliwe, warto przed wyjazdem zaaranżować spotkanie, podczas którego malec pozna przyszłego wychowawcę lub dzieci, które wyjadą razem z nim. Poznanie osób, z którymi dziecko spędzi parę letnich tygodni, zwiększy jego pewność siebie i pomoże mu oswoić się z myślą o rozstaniu z rodziną.

Ideałem jest sytuacja, gdy na pierwsze kolonie pociecha jedzie przynajmniej z jedną koleżanką lub kolegą, których lubi. Poza tym warto opowiedzieć dziecku o tym, jak wygląda życie na koloniach lub obozie.

Skup się na konkretach. Mów o tym, że rano jest pobudka, potem śniadanie, zajęcia sportowe itp. Wyjaśnij, jak wygląda ośrodek oraz pokoje. Opowiedz o przyjemnościach, grach, zajęciach rekreacyjnych. To one będą głównym atutem wyjazdu i powinny malca zachęcić. Jeśli dziecko boi się, że będzie tęsknić i chce mieć stały kontakt z mamą, daj mu telefon komórkowy. Opiekunowie bywają temu niechętni, jednak na ogół pozwalają się przekonać, że sama świadomość istnienia „koła ratunkowego” w postaci komórki, daje dziecku spokój.

Gdy jednak malec już wyjedzie, sama nie bombarduj go telefonami. Zapewnij też dziecko, że gdyby mu było bardzo źle, przyjedziesz i zabierzesz je do domu. Wakacje mają być przyjemnością, nie torturą.

3 złote zasady

1. Wybierz rodzaj kolonii odpowiadający wiekowi i zainteresowaniom dziec- ka. Niech ma ono swój udział w wybieraniu oferty.

2. Opowiadaj, jak to było, gdy sama w dzieciństwie wyjeżdżałaś. Przykład rodziców jest bardzo zachęcający.

3. Jeśli mimo wszelkich starań dziecko nie chce jechać, nie zmuszaj go.

Konsultacja psychologiczna Marcin Florkowski, psycholog i psychoterapeuta

Naj