• Piątek, 1 lipca 2016 (14:00)

Co sprawdzić, gdy dziecko jedzie na kolonie?

Bezpieczna podróż

✔ Koniecznie sprawdź pojazd, którym będą podróżowały dzieci, korzystając z e-usługi „Bezpieczny Autobus”. Umożliwia ona uzyskanie informacji o autokarze, którym planowana jest wycieczka. Pozwala na wstępną kontrolę stanu technicznego autokaru. Autobus bez ważnego przeglądu i ubezpieczenia OC nie powinien uczestniczyć w ruchu drogo- wym. Serwis internetowy dostępny jest na stronie MSWiA www.bezpiecznyautobus.gov.pl.

✔ Ważna jest też kontrola przeprowadzona przez funkcjonariuszy policji lub Inspekcji Transportu Drogowego. Prośbę o sprawdzenie pojazdu składa się 2 tygodnie przed wyjazdem!

Warunki w ośrodku

✔ Placówka, w której odbywa się wypoczynek, musi przedstawić kuratorowi oświaty kartę kwalifikacyjną obiektu. Powinny się tam znaleźć dane dotyczące kwalifikacji pracowników i kierownika oraz informacje o kwalifikacjach personelu medycznego.

✔ Dokumenty do kuratorium dotrzeć muszą najpóźniej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem obozu. Wyjazdy, które nie są zarejestrowane, pozostają bez jakiegokolwiek nadzoru!

✔ Miejsce musi spełniać wymogi dotyczące bezpieczeństwa i higieny, a kuchnia oferować racjonalne żywienie.

Opieka

✔ Jeden wychowawca nie może mieć w grupie kolonijnej więcej niż 20 osób. Jeżeli maluchy nie ukończyły 10. r. ż., ich liczba zmniejsza się do 15 na dorosłą osobę.

✔ W przypadku dzieci niepełnosprawnych liczba uczestników ulega zmniejszeniu. Zapotrzebowanie na stałą opiekę lub pomoc określa się w zależności od rodzaju i stopnia niepełnosprawności.

Ubezpieczenie

✔ Z obowiązkowej polisy NNW ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, jeżeli zdarzenie będzie miało charakter nieszczęśliwego wypadku. Jego wysokość uzależniona jest od sumy ubezpieczenia i wysokości procentowego uszczerbku na zdrowiu.

✔ Warto zapytać, czy organizator wykupił też polisę OC, która zwiększa zakres NNW.

Super TV
Więcej na temat:OC | autobus | opieka | NNW | warunki | MSWiA | miejsce | na | plac | wa- | wa | dziecko | Dziecko | kolonie