• Piątek, 14 października 2016 (14:00)

Dbaj o kręgosłup małego ucznia

Dźwiganie ciężkiego plecaka, unikanie sportu, zła postawa przy biurku – to wpływa na wady postawy u dzieci. Co możemy poprawić?

Niestety, nauczyciele najczęściej wymagają, żeby maluchy nosiły komplet książek i zeszytów. Tego nie można ograniczyć, ale można mniej dokładać.

Nie ma sensu, by dziecko dźwigało dodatkowo np. gruby piórnik z kompletnym wyposażeniem albo zeszyty w grubych okładkach. Im mniej obciążenia, tym lepiej. Także plecak powinien być jak najlżejszy.

W szkołach jest zbyt mało godzin wychowania fizycznego. Niedopuszczalne jest zachowanie rodziców, którzy zwalniają maluchy z tych i tak bardzo okrojonych lekcji, bez większego powodu.

Zadbaj właśnie o to, by dziecko uczęszczało również na zajęcia dodatkowe lub sama wychodź z nim częściej na boisko czy basen. Nie pozwól, by spędzało wolny czas, siedząc godzinami przed komputerem lub telewizorem.

Zadbaj o to, by Twoja pociecha miała odpowiednio wyprofilowane krzesło. Oparcie powinno być odchylone do tyłu o 10 stopni, a łopatki i odcinek lędźwiowy muszą do niego ściśle przylegać. Nogi nie mo gą swobodnie zwisać.

Zwróć uwa gę, by siedzenie miało regulowaną wysokość, tak, by dziecko oparło ręce pod kątem 90 stopni.

MP

Kurier TV