• Piątek, 25 listopada 2016 (15:05)

Dziecko chce wrócić do starej szkoły

W pracy nie mogłam się skupić. Moje myśli wciąż biegły do domu i do tego, w jakim nastroju zastanę córkę. A przecież całą trójką tak cieszyliśmy się na przeprowadzkę do tego nowego mieszkania!

– Cześć Karolinko, zaraz będzie obiad. Przygotuję twoje ulubione danie – radośnie się z nią przywitałam. Ta siedziała w swoim pokoju pogrążona w myślach. Tak było od początku roku szkolnego. „Dobrze, że chociaż nie płacze, jak wczoraj i przedwczoraj” – pomyślałam z nadzieją. – Nie jestem głodna i w ogóle nic mi się nie chce – smutno odparła moja Karolina.

– Córeczko, rozumiem, że nadal nie zaprzyjaźniłaś się z żadną koleżanką w klasie. Zobaczysz, że lada dzień to nastąpi. Oni wszyscy muszą poznać ciebie lepiej, tak jak ty ich. Jesteś wspaniałą dziewczynką, niedługo dzieci z twojej klasy przekonają się do ciebie i wszystko się świetnie ułoży – tłumaczyłam.

– Mamo, oni wszyscy znają się od pięciu lat! Do końca roku szkolnego będę z boku, a tego nie wytrzymam – zaszlochała córka. – Nie chcę tam chodzić, rozumiesz?!

Miesiąc temu przeprowadziliśmy się do innego miasta i Karolina musiała zmienić szkołę. Tak niefortunnie wypadło, że nikogo tu nie znaliśmy. Myślałam, że z czasem córka, choć nieśmiała, zbliży się do koleżanek, ale niestety z dnia na dzień jest coraz gorzej.

Karolka idzie do szkoły jak na ścięcie, a po powrocie do domu popłakuje.

– Mamo, dlaczego nie mogę wrócić do starej klasy? – zapytała mnie po raz kolejny. – Wszystko przemyślałam, będę odrabiać lekcje w pociągu. Zobaczysz, dam radę. Obiecuję, będę miała dobre oceny! – Karolina popatrzyła na mnie z nadzieją.

– Dziecko, to przecież godzina jazdy pociągiem, a do tego kawał drogi do przejścia pieszo. Poza tym, co to za odrabianie lekcji w pociągu. Nie ma mowy! – zakończyłam rozmowę. Mąż także jest przeciwny. Uważa, że pomysł córki jest absurdalny.

– Absolutnie wykluczone, aby 12-latka spędzała codziennie trzy godziny w podróży do szkoły i z powrotem. Kto przy zdrowych zmysłach mógłby na to pozwolić? To przecież bzdura nie do przyjęcia – twierdzi. – A jak ktoś ją okradnie albo pobije? Nic z tego!

Wiem, że mąż ma rację, ale martwię się o moją małą. I nie wiem, jak jej pomóc. Jak zachęcić do chodzenia do nowej szkoły? Jak dodać jej odwagi, aby sama zrobiła pierwszy krok i spróbowała zbliżyć się do którejś z nowych koleżanek? Co zrobić, by zaakceptowała nową rzeczywistość?

Justyna Kostrzyńska z Kutna

Opinie czytelników

@ Miałam ten sam problem. Pomogło zaangażowanie wychowawcy. Łączyła dzieci w pary do różnych projektów. Prosiła też uczniów o zaopiekowanie się moją córką na przerwach. Jakoś się udało i do dziś moja pociecha ma przyjaciółki z tej podstawówki, choć dawno już do niej nie chodzi. ~Monika

@Tłumacz córce, że życie nie jest proste. Zmusza nas do zmian i trzeba je zaak ceptować. Inaczej byśmy zwariowali. ~Karaś