Reklama
  • Wtorek, 25 października 2016 (13:05)

    Dziecko przyniosło ze szkoły niesprawiedliwą uwagę. Jak na to reagować?

Bez pochopnych ostrych osądów postaraj się nie podważać autorytetu nauczyciela

Nie, wcale nie namawiamy cię do bezrefleksyjnego popierania wszystkich poczynań pedagogów.

Reklama

Jeśli jednak twoje dziecko usłyszy od ciebie absolutną krytykę nauczyciela, może poczuć się jak bezsilna ofiara niesprawiedliwości, a stąd tylko krok do tego, by ucznia opanowało poczucie bezradności. Poza tym… dzieci potrafią wykorzystać taką sytuację jako usprawiedliwienie swojego lenistwa.

Skuteczna interwencja

Doprowadź do konfrontacji. Każda z nas ma we wspomnieniach obraz nielubianego, niesprawiedliwego nauczyciela. To jednak nie oznacza, że tak jest i w tym przypadku! Jeśli sytuacja się powtarza, idź do szkoły i porozmawiaj z pedagogiem. Okaż jednak swoją wolę współdziałania – to pozytywnie wpłynie i na całą sytuację, i na sposób traktowania twojego dziecka przez nauczyciela.

Żadnych epitetów opanuj emocje

Pod żadnym pozorem nie pozwalaj sobie na pogardliwe słowa pod adresem nauczycieli. Twoje dziecko nauczy się, że tak oceniać można każdego, nawet osobę, której należy się szacunek.

Chyba nie chciałabyś, by kiedyś, w chwili buntu i złości, nazwało tak ciebie lub dziadków, którzy będą stawiać mu jakiekolwiek niewygodne wymagania?

Niezbędne wsparcie

Dziecko straciło już jedną podporę. Wystarczy. Negatywna, być może nawet niezasłużona opinia ze strony nauczyciela musi boleć twoją latorośl.

Tym bardziej warto jej więc okazać, że kochasz ją i wspierasz (to jednak nie znaczy, że akceptujesz bez zastrzeżeń) nawet wtedy, gdy rzeczywiście lub rzekomo zachowuje się źle.

Ukryte przyczyny

Zachowanie dziecka może być spowodowane problemami. I tak, milczący w domu nastolatek może przeszkadzać na lekcjach gadulstwem, bo chce zaimponować rówieśnikom, którzy negują np. jego sposób ubierania się. A może czuje się skrzywdzony wcześniejszą, niesłuszną oceną i teraz okazuje bunt pedagogowi, zamiast spróbować poprawić ten stopień? Szczera rozmowa jest niełatwa, ale jej efekty są tego warte!

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Szkoła, do której chodzi moja wnuczka, wymaga, aby każde zwolnienie było wystawione przez lekarza. W efekcie córka ciągnie małą do przychodni nawet z przeziębieniem. Czy to ma sens? Jolanta z... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.