• Czwartek, 23 czerwca 2016 (15:00)

Gdy dziecko przypomina Ci partnera

W dorastającym dziecku często możemy widzieć wiele wad jego ojca. Pokusa, by je wytykać, bywa wielka, ale to błędne koło.

Kinga (48) dostawała szału, gdy po pracy zastawała leżącego na kanapie syna. Jej mąż nie wypuszczał z ręki pilota od TV, chłopak nie rozstawał się natomiast z tabletem. Po skończeniu szkoły z trudem łapał dorywcze zajęcia, bo nigdzie mu się nie podobało. Podobnie jak przed laty niechętny podjęciu stałej pracy był jej partner.

« To właśnie geny Dzieci dziedziczą cechy charakteru rodziców, gesty, sposób mówienia, nawet, jeśli z którymś z nich się nie wychowują. Jeśli zakochałaś się w roztrzepanym marzycielu, Twoje pociechy też mogą nie przywiązywać wagi do spraw takich jak utrzymywanie porządku. I pewnie masz czasem ochotę wypomnieć im, po kim mają ten nawyk. Tyle że to nie jest żadna metoda wychowawcza. Takie słowa powodują raczej przekorę, a nawet chęć opowiedzenia się za wytykanym rodzicem.

«Szukaj pozytywów Jeśli buzują w Tobie złe emocje pod adresem partnera, nie przenoś ich na dzieci. Przecież Ciebie też pewnie przypominają pod wieloma względami. Podkreślaj i wzmacniaj te cechy, które Ci się w nich podobają. Powiedz: „Lubię z Tobą żartować, bo masz podobne poczucie humoru jak tata”. I nie miażdż ich krytyką. Rzucone w złości słowa mogą psuć relacje w rodzinie.

« Okaż zrozumienie Bywają sytuacje, gdy dzieci rzeczywiście przejmują po rodzicu złe zachowania. Nie chcą pracować, sięgają po alkohol, ciągną do podejrzanego towarzystwa. Wtedy wyciągnij pomocną dłoń i powiedz wprost: „Wiem, że masz z tym problem, bo Twój ojciec też miał, ale nie musisz iść jego drogą”. Ważne, aby młody człowiek wiedział, że go kochasz i że ma w Tobie oparcie. Bez względu na to, do kogo jest podobny.

Czy szanujemy rodziców?

Aż 91% ankietowanych (CBOS) uważa, że ojcu i matce zawsze należy okazywać miłość i szacunek, bez względu na ich zalety czy wady. Tylko nieliczni (6%) wychodzą z założenia, że rodziców nie trzeba darzyć miłością i estymą, jeśli nie zasłużyli na to swoim postępowaniem.

Na żywo
Więcej na temat:dzieci | dziecko | Dziecko | Wiem | kinga | CBOS | lubi