Reklama
  • Poniedziałek, 4 kwietnia 2016 (11:00)

    Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci?

Reklama

Czy rodzice powinni kontrolować to, co dziecko robi w sieci?

Łukasz Wojtasik z Fundacji Dzieci Niczyje, koordynator programu Dziecko w Sieci: Przede wszystkim powinni się tym interesować, a działania kontrolne dostosować do wieku pociechy. Np. dzieciom do szóstego roku życia należy towarzyszyć, kiedy korzystają z internetu. Później można wykorzystać tzw. programy kontroli rodzicielskiej, które pomagają filtrować treści, blokować pewne strony.

Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „kontrola rodzicielska”, a znajdziemy mnóstwo opcji. Po pomoc w dobraniu programu można też zwrócić się do operatora internetowego. Kontrola rodzicielska działa też na telefonach i tabletach – istnieją specjalne aplikacje, które można ściągnąć.

Mówiliśmy o najmłodszych. Dużo trudniej kontrolować zbuntowanego nastolatka.

Przychodzi taki moment, kiedy filtr rodzicielski staje się nieprzydatny. Można przyjąć, że dzieje się to w gimnazjum. Wtedy musimy zaufać dziecku, bo jeśli będzie chciało, to znajdzie sposób, żeby wejść na zakazane strony, np. na urządzeniu kolegi. Dlatego tak ważna jest edukacja.

Jak rozmawiać o tym z dzieckiem?

Na pewno nie może być tak, że raz powiemy: „Nie oglądaj pornografii i nie rozmawiaj z nieznajomymi, bo to niebezpieczne”. Do takich rozmów trzeba wracać. Jeśli dziecko mówi nam o swoich wątpliwościach dotyczących korzystania z internetu, wykorzystujmy to jako okazję do kolejnej rozmowy. To daje szansę, że jeśli wydarzy się coś złego, zwróci się po pomoc do nas.

Czy kontrolować jego korespondecję w sieci?

Rodzice często o to pytają, ale zostawiam to do ich decyzji. Uważam jednak, że należy poinformować o tym dziecko na zasadzie: „Mam możliwość sprawdzenia twojej korespondencji i jeśli to robię, to w trosce o twoje bezpieczeństwo”.

Lepiej nie działać za plecami dziecka. Chyba że podejrzewamy, że dzieje się coś naprawdę złego. Wtedy bezpieczeństwo jest na pierwszym miejscu.

Naj

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.