Reklama
  • Środa, 2 marca 2016 (11:05)

    Jak zwiększyć motywację dziecka do nauki

Sukcesy w jednej dziedzinie, np. w sporcie, mogą zachęcić do poprawienia wyników również na innych polach.

● Nie ustawiaj poprzeczki za wysoko. Nie zapowiadaj np., że od dziś pracujecie na czerwony pasek, jeśli pociecha miała ledwo trójki – zbyt ambitne plany mogą tylko odstraszyć.

Reklama

● Pomóż się zorganizować. Często dziecko nie do końca rozumie, co ma zrobić i w jakiej kolejności. Bywa sparaliżowane dużą ilością pracy i poddaje się. Dobrze jest podzielić zadania na etapy, podpowiedzieć, od czego zacząć – jeśli pierwsze zadania pójdą gładko, wzrośnie wiara w siebie.

● Odpytuj, wyjaśniaj, zorganizuj plan powtórek. Jeśli trzeba, poproś o pomoc kogoś z rodziny albo znajdź korepetytora.

● Wyznacz stałe godziny nauki, ale pozwól na pracę w miejscu, które najbardziej odpowiada dziecku – te młodsze czasami nie chcą izolować się w swoim pokoju.

● Nie oceniaj i nie strasz, nie mów np „Jesteś leniem, jak dostaniesz dwóję, zabiorę ci tablet", itp. Przyklejanie łatek odbiera chęć do zmiany, a karanie pobudza tylko tzw. motywację zewnętrzną i nie rozwija chęci do nauki.

● Mądrze chwal, podkreślaj i doceniaj konkretne osiągnięcia, np. „Podoba mi się, jak starannie dzisiaj odrobiłaś lekcje".

● Akceptuj. Dziecko, które czuje się szanowane i bezwarunkowo kochane, mocniej wierzy w siebie, łatwiej podejmuje wyzwania i pokonuje trudności. Nastolatek, który znajduje akceptacje najbliższych, jest mniej podatny na złe wpływy rówieśników.

● Nie porównuj, natomiast poszukaj aktywności, w której dziecko mogłoby osiągnąć sukces i wyróżniać się na tle rówieśników – taniec, piłka, śpiew. To zaprocentuje w przyszłości!

Naj
Więcej na temat:Nie | sukcesy | dziecko | Sukces... | sukces

Zobacz również

  • Córka chodzi do III klasy podstawówki a syn do I klasy gimnazjum. Już sama wyprawka dla nich to nie lada wydatek, a jeszcze zajęcia dodatkowe i dojazdy do szkoły! Czy mogę liczyć na jakieś wsparcie... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.