• Czwartek, 18 sierpnia 2016 (13:00)

Koniec gimnazjów. Założenia reformy szkolnictwa

8 lat podstawówki i do wyboru: 4 lata liceum, 5 lat technikum lub szkoły branżowej. Tak docelowo ma wyglądać szkolnictwo po zmianach.

Reforma edukacji zakłada m.in. likwidację gimnazjów i wzmocnienie edukacji wczesnoszkolnej. Dlatego w klasach I-IV szkoła będzie nauczać na poziomie podstawowym, a dzieci pozostaną z tym samym wychowawcą.

Główne założenia

Z kolei w klasach V-VIII nauczanie ma być na poziomie gimnazjalnym. Od czwartej klasy będą stopniowo wprowadzane do nauki poszczególnych przedmiotów.

Klasy I-VIII mają uczyć się w tym samym budynku szkolnym. Do czasu objęcia reformą wszystkich roczników, 7-klasiści będą jednak uczyć się w budynku gimnazjum lub podstawówki.

Kolejnym celem planowanej reformy jest powrót do 4-letniego liceum lub 5-letniego technikum. Nowością będą dwustopniowe szkoły branżowe (w sumie 5 lat), które zastąpią obecne zawodówki.

Kończyć się będą maturą zawodową z możliwością kontynuowania nauki w wyższej szkole zawodowej, gdzie będą mogli zrobić licencjat. Nauka w szkołach branżowych rozpocznie się od 2017 roku.

Kiedy wejdą zmiany?

Od 1 września 2016 nowe zasady obejmą pierwszoklasistów i uczniów, którzy powinni w tym czasie rozpocząć gimnazjum – znajdą się oni w VII klasie. Pozostali uczniowie będą kontynuować naukę w starym systemie.

W roku szkolnym 2019/2020 do szkół średnich trafią dwa roczniki: 1. rocznik uczniów objętych reformą w 7. klasie oraz starsi o rok absolwenci gimnazjów. Nowy system zacznie funkcjonować w pełni od 2022 r.

DCz

Tele Tydzień