• Czwartek, 22 września 2016 (13:01)

Miejsce pracy dla ucznia

Przygotujmy pokój dziecka na rozpoczęcie nowego roku szkolnego.

Pierwszy dzień w szkole bywa stresujący zarówno dla uczniów, którzy rozpoczynają dopiero edukację, jak i dla tych, którzy debiut w ławce mają już za sobą. Dlatego warto wcześniej zadbać o to, by nasza pociecha miała wygodny i dobrze wyposażony kąt do nauki.

Przestrzeń i światło

Planując pokój ucznia, trzeba wziąć pod uwagę fakt, jaką przestrzenią dysponujemy. Jeśli powierzchnia nie jest duża, to warto pomyśleć o rozwiązaniu modułowym, czyli biurku znajdującym się pod łóżkiem piętrowym. Jednak takie konstrukcje lepiej sprawdzają się w wysokich pomieszczeniach.

Biurko nie powinno stać bezpośrednio pod oknem – lepiej, by światło dzienne padało z boku (lewego, jeśli dziecko jest praworęczne, prawego, gdy pisze lewą ręką). Blat nie może być wzorzysty, by nie odciągał uwagi. Dobrze, gdy jego wysokość jest regulowana, bo wtedy biurko posłuży dłużej.

Godne polecenia są również biurka pozwalające na zmianę kąta nachylenia blatu, dzięki czemu dziecko nie będzie garbiło pleców podczas nauki. Źródło światła najlepiej jest umieścić około 40 centymetrów od biurka, powinno być ono rozproszone, by nie męczyło oczu.

Sam blat nie może być zagracony, ale warto, by znalazły się na nim pojemniki ułatwiające przechowywanie przyborów szkolnych czy kartek. Blisko biurka powinny również znajdować się szafki oraz szuflady z książkami i zeszytami. Jeśli wieszamy półki na ścianie, pamiętajmy, by uwzględnić wzrost dziecka.

Organizację pracy ułatwi także korkowa lub magnetyczna tablica, na której nasza pociecha będzie mogła przyczepić plan lekcji czy ważne notatki. Istotne jest, by w pokoju wydzielić strefę nauki i strefę zabawy. Inaczej zabawki będą odciągały dziecko od obowiązków szkolnych.

Wygodne siedzenie

Urządzając pokój ucznia, nie można zapomnieć o krześle. Biorąc pod uwagę tempo wzrostu dziecka, najlepiej, by miało ono regulowaną wysokość siedziska oraz oparcia. Jeśli pociecha nie dosięga stopami podłogi, powinna mieć pod biurkiem podnóżek (może być nim zwykłe twarde pudełko).

akw

Co w tornistrze?

W wielu sklepach promocje na przybory szkolne i zeszyty zaczynają się już na początku sierpnia, dlatego nie warto czekać z zakupami na ostatnią chwilę.

Pamiętajmy, żeby wybierając plecak, nie kierować się tylko jego wyglądem, ale także kształtem i ciężarem, ponieważ ma on wpływ na kręgosłup naszego dziecka.

W tym roku na darmowe nowe podręczniki mogą liczyć uczniowie III i V klas szkół podstawowych oraz II klas gimnazjum. Natomiast darmowe podręczniki z ubiegłego roku trafią do dzieci, które będą chodziły do klas I, II i IV szkoły podstawowej oraz I gimnazjum.

Świat Seriali