• Wtorek, 27 września 2016 (11:00)

Mobilna pomoc w nauce

Zanim zacznie się wielkie szkolne zamieszanie, zobacz, co oprócz podręczników może być przydatne w nauce. Aplikacje i e-booki potrafią ułatwić uczniom życie.

Czytnik książek

Wyprawka dla ucznia – zwłaszcza tego starszego coraz częściej zawiera czytniki e-booków. A ponieważ większość tytułów z kanonu lektur dostępna jest za darmo, dlatego urządzenia te mogą być świetną alternatywą dla biblioteki szkolnej.

Dzięki doskonałemu imitowaniu papieru zyskały one sympatię zapalonych czytelników. Te gadżety doceniają także uczniowie szlifujący języki obce, gdyż czytniki wyposażone są w słowniki – wystarczy przytrzymać nieznane słowo, by uzyskać jego definicję lub tłumaczenie.

Problem jest tylko z kolorami, bo w czytnikach są one wykorzystywane do zaznaczania tylko niektórych zagadnień. Większość z tych urządzeń pozwala na umieszczanie zakładek czy dodawanie własnych notatek.

Poza tym elektroniczne książki mają jeszcze jedną przewagę nad nad papierowymi – możliwość wyszukiwania. W kilka sekund można znaleźć np. wypowiedź bohatera, zamiast wertować książkę przez pół godziny. Niestety, ceny nadal nie są niskie, choć zawsze można poszukać używanego sprzętu.

Wzory matematyczne

Aplikacja dostępna w wielu językach, w App Store i Google Play jest bardzo pomocna dla uczniów i studentów – geometria, algebra, trygonometria… Zawiera mniej i bardziej skomplkowanb

Wolne lektury

Biblioteka w komórce lub online? Proszę bardzo. W dodatku czynna 24 godziny na dobę i całkowicie za darmo w ramach projektu Wolne Lektury. I już nie ma tłumaczeń, że wszystkie egzemplarze w szkole się rozeszły.

Układ okresowy

Układ pierwiastków chemicznych zawiera właściwości atomowe, termodynamiczne, substancji, elektromagnetyczne, jądra atomowego i reaktywność dla każdego pierwiastka oraz tabele rozpuszczalności.

Fizyka na 5

Kompendium wiedzy z fizyki i większość wzorów z wyjaśnieniami, które mogą być zastosowane przy rozwiązywaniu zadań. Do tego opisy zjawisk z obrazkami. Aplikacja jest idealna dla uczniów i studentów.

Memrise

Aplikacja ta umożliwia szybkie zapamiętywanie słówek w języku obcym. Robi to, sto sując zabawne techniki. Jest darmowa, ale producent oferuje też wersję premium z abonamentem rocznym.

Duolingo

Duolingo posiada też swoją platformę w internecie, a zatem można uczyć się online i na ekranie komórki. Nie ma ukrytych płatności. Niestety, tylko jeden kurs jest dostępny po polsku – angielskiego.

Busuu

Jest aplikacją mobilną i portalem edukacyj nym. Możesz się z nią uczyć 12 języków, w tym polskiego. Korzystasz z lekcji słownictwa i gramatyki, dialogów oraz interaktywnych testów.

Trudno znaleźć dzisiaj osobę, zwłaszcza wśród grupy uczących się, która nie posiada jakiegoś sprytnego telefonu, tabletu, laptopa czy czytnika e-booków. A skoro czegoś już używamy, warto wykorzystać wszystkie możliwości tych pomocy. Technika cały czas pędzi do przodu i oprócz rozrywki, te gadżety da się wykorzystać także do nauki.

Dzięki niektórym aplikacjom czy stronom internetowym każdy może zacząć uczyć się języków obcych, gry na instrumencie, rozładować stres czy zyskać pomoc w rozwiązywaniu zadań matematycznych. Dlatego przedstawiamy kilka aplikacji, które pomagają w szkole, a nawet ćwiczą nasz umysł. Duża część z nich jest darmowa, choć za rozbudowane wersje zwykle trzeba już płacić. Jeśli zatem dziecko lub wnuk, siedząc nad komórką czy tabletem odpowie Ci, że się uczy, to może być prawda. I już nie będziesz zaskoczona.

Personal zen

Prosta gra pomagająca rozładować stres i przezwyciężyć stany lękowe. Choć gra wygląda banalnie, została opracowana przez doświadczoną psycholożkę z Nowego Jorku.

Dream:on

Eksperymentalna aplikacja pomagająca dobrze się wysypiać. Program monitoruje fazy snu i w odpowiednich momentach emituje uspoka­jające dźwięki. Aplikacja przywołuje przyjemniejsze sny. Ponoć to się przydaje, zwłaszcza podczas pełni Księżyca.

Tele Tydzień