• Wtorek, 27 września 2016 (11:00)

Powrót do szkoły. O czym pamiętać?

Czasy, gdy do tornistra wkładało się zeszyt i elementarz, dawno minęły. Teraz szkolna wyprawka to długa lista rzeczy, w które trzeba wyposażyć dziecko przed rozpoczęciem nauki. Podpowiadamy Wam, co warto kupić i czym kierować się przy wyborze plecaka, butów i przyborów szkolnych.

Dobrze skompletowana wyprawka to podstawa szkolnego wyposażenia. Zakupy potrzebnych rzeczy najlepiej robić razem z dzieckiem – to świetna okazja do oswojenia malca, który debiutuje w roli ucznia, z nową i stresującą dla niego sytuacją.

Zróbcie listę

Przed wyprawą do sklepu warto przygotować spis potrzebnych rzeczy. Dzięki liście o niczym nie zapomnisz, a także nie kupisz tego, co jest zbędne. Pamiętaj, że szkoły często wywieszają informacje o wymaganej wyprawce na tablicy ogłoszeń lub stronie internetowej. Sprawdź, czy placówka, do której idzie Twoje dziecko, udostępniła taką informację.

Nie tylko książki

Zgodnie z zasadami reformy wprowadzonej przez Ministerstwo Edukacji „pierwszaki” tak jak w ubiegłym roku szkolnym otrzymają podręczniki bezpłatnie. Dzięki temu z listy koniecznych wydatków możecie skreślić najkosztowniejszą do niedawna pozycję.

Jednak oprócz książek Twoje dziecko potrzebować będzie zeszytów i wielu przyborów piśmienniczych, koniecznych do pisania, rysowania, wykonywania prac plastycznych.

Na liście sprawunków nie może więc zabraknąć długopisów, ołówków, gumek, bloku rysunkowego i technicznego, farb, kredek i nożyczek. Dokonując wyboru, staraj się kierować upodobaniami dziecka – łatwiej i przyjemniej będzie mu się uczyć z wybranymi przez siebie przedmiotami.

Nie możesz jednak zapomnieć o możliwościach finansowych – bądź asertywna i nie daj się naciągać na zakupy produktów spoza listy. Jeśli już po rozpoczęciu roku szkolnego okaże się, że małemu uczniowi potrzebne są jakieś dodatkowe materiały, zawsze możesz je dokupić. Dziś pastele, cienkopisy czy farby akwarelow można przecież dostać od ręki.

Nie wybieraj najtańszych rzeczy, lepiej zainwestować w trochę droższy i solidniejszy piórnik lub tornister, by posłużył dziecku dłużej, również w następnych klasach. Kolejnym ważnym krokiem jest zakup obuwia szkolnego oraz stroju na zajęcia z wychowania fizycznego.

To, jak wyglądać mają te elementy wyprawki, często określa szkoła. Dostosuj się do tych wymagań, tak, by dziecko nie musiało przeżywać stresu z powodu źle dobranych kapci lub stroju na W-F.

Bezpieczne z atestem

Zwróć uwagę na oznaczenia wybieranych przez Was produktów. Plecak lub tornister powinien mieć odpowiednie atesty. To samo dotyczy kredek, flamastrów czy farb – nie mogą zawierać toksycznych substancji. A kiedy już wszystko zgromadzicie, rozważ oznaczenie „szkolnych” rzeczy – worek ze strojem gimnastycznym, worek z obuwiem na zmianę, tornister, bloki i inne rzeczy warto podpisać.

Nowa sytuacja, emocje i obowiązki mogą sprawić, że pierwszoklasista (choć nie tylko) może zapomnieć, które rzeczy są jego lub pomylić podobne przedmioty.

Kapcie

Wybierając buty „na zmianę”, zwróć uwagę na jakość wykonania – czy buciki mają sztywny zapiętek, profilowaną wkładkę i czy nie są wykonane z materiałów, w których stopa będzie się pocić. Najlepiej kupować obuwie z certyfikatem „zdrowa stopa”.

Dla maluchów, które często mają jeszcze problemy z wiązaniem sznurowadeł, najlepsze będą trampki zapinane na rzep. Szkoły zalecają zaopatrzenie uczniów w buty o białej lub jasnej podeszwie. Taki wymóg podyktowany jest względami praktycznymi. Jasne podeszwy nie brudzą na szkolnej podłogi.

Tornister

Kupując plecak lub tornister, zwróćcie uwagę na jego wykonanie. Wyprawka pierwszoklasisty to mnóstwo podręczników, które ważą naprawdę dużo. Dlatego ważne jest, by plecy tornistra były odpowiednio wyprofilowane, szelki regulowane, a dno usztywnione.

Sam plecak nie może być zbyt ciężki. Specjaliści zalecają, by łącznie z zawartością nie przekraczał wagi 3-5 kg. Jego budowa powinna zapewniać równomierne rozłożenie masy plecaka na kręgosłupie dziecka.

Piórnik

W sklepach można kupić gotowy zestaw, czyli rozkładany piórnik z całym niezbędnym wyposażeniem – dodatkowymi flamastrami i różnymi rodzajami kredek. Jednak najczęściej są to produkty niskiej jakości, które szybko się zużywają.

Dlatego wybierając przybory, róbmy to mądrze. W piórniku pierwszoklasisty powinno znaleźć się dobrze wyprofilowane pióro na naboje lub długopis. Jeśli dziecko jest leworęczne, najlepsze dla niego będzie pióro kulkowe z szybkoschnącym atramentem – tak, aby podczas pisania nie brudził rąk i nie robił kleksów.

Zapakuj drugie śniadanie

Pojemnik, do którego włożysz zdrową kanapkę oraz bidon na wodę lub sok, to niezbędny element wyposażenia Twojego ucznia. W ofercie są pudełka gładkie, z motywem bajkowych bohaterów, jednokomorowe albo z przegródkami na kanapkę, jogurt i owoce.

Przy zakupie zwróć uwagę na to, czy pojemnik i butelka posiada oznaczenie „BPA-free”. Taka sygnatura oznacza, że w materiale, z którego zostały wykonane, nie ma bisphenolu – toksycznego składnika plastiku.

Strój

W części placówek nadal obowiązują mundurki, które uczniowie muszą nosić na co dzień. Zazwyczaj są to granatowe lub niebieskie T-shirty, kamizelki czy swetry. Niektóre szkoły zrezygnowały jednak z „umundurowania”.

Jeśli więc w szkole Twojego dziecka nie ma takiego obowiązku, wybierając ubrania, zrezygnuj z tych w intensywnych kolorach, z pstrokatymi wzorami i mających wymyślne formy.

Gładka bluzka oraz prosta spódniczka dla dziewczynki lub ciemne jeansy dla chłopca będą prezentować się schludnie i elegancko oraz zapewnią dziecku wygodę. Postaw na naturalne tkaniny.

Tele Tydzień