• Czwartek, 22 września 2016 (13:07)

Reforma edukacji. Co nowego już w roku szkolnym 2016/17?

Przez osiem lat dzieci będą się uczyły w jednej szkole.

W szkołach szykuje się prawdziwa rewolucja, ale główne jej zasady będą wprowadzane jeszcze nie w nadchodzącym  roku szkolnym 2016/17, lecz w następnym. Uczniowie, którzy we wrześniu 2016 r. rozpoczną naukę w I klasie gimnazjum, będą ją w tej szkole kontynuować. Ich w zasadzie reforma nie dotyczy. Po gimnazjum będą mieli do wyboru 3-letnie liceum lub 4-letnie technikum.

Od września 2017 roku rozpocznie się likwidacja gimnazjów

Docelowo dzieci mają się uczyć w 8-letniej podstawówce. Edukacja wczesnoszkolna będzie w niej trwać 4 lata (obecnie taki program nauczania zintegrowanego obowiązuje w klasach I-III). To oznacza, że dopiero w V klasie pojawią się wydzielone przedmioty m.in. matematyka, język polski, historia i przyroda.

Klasy V-VIII będą miały poziom gimnazjalny. Po ukończeniu podstawówki uczniowie będą mogli pójść do 4-letniego liceum (obecnie jest 3-letnie), 5-letniego technikum lub do dwustopniowej szkoły branżowej.

Jako pierwsi zmiany odczują uczniowie szkół podstawowych, którzy za rok mieli iść do gimnazjum. W przyszłym roku będą chodzić do VII klasy – w swojej szkole lub w budynku gimnazjum. Potem będą się uczyć w VIII klasie, a następnie w liceum (już 4-letnim) lub 5-letnim technikum. Klasy VII i VIII, nawet jeśli znajdą się w odrębnym budynku, będą częścią  szkoły powszechnej.

Ten niezbyt wygodny układ (w którym szkoła mieści się w różnych miejscach) ma być przejściowy i zakończy się po 3 latach od wprowadzenia reformy.

– Budynki wyludniających się gimnazjów mają stawać się częścią dużej podstawówki, albo wręcz całkiem nową podstawówką. W 2017 r. mamy wrócić do „starej” siatki liceów – mówiła minister edukacji Anna Zalewska w wywiadzie dla portalu w Polityce.pl.

Dla dzieci, które od września 2016 roku będą chodzić do I klasy, edukacja wczesnoszkolna będzie trwać 3 lata.

Ich o rok młodsi koledzy, którzy w 2017 roku rozpoczną naukę w I klasie, edukację wczesnoszkolną będą mieć przez 4 lata

Będą uczyć się według nowej podstawy programowej.  Szkoły zawodowe mają być zastąpione przez dwustopniowe szkoły branżowe. Stopień pierwszy ma trwać 3 lata, a drugi 2 lata.

Po drugim stopniu można będzie zdawać maturę zawodową i pójść po niej na wyższe studia zawodowe licencjackie. Technika zostają, ale po zmianach będą 5-letnie. Po ich ukończeniu i zdaniu matury (takiej jak w liceum) – będzie można dostać się na studia magisterskie.

Nowa podstawa programowa oznacza zmianę podręczników. Ale w praktyce dla rodziców nic się nie zmieni. Uczniowie nadal będą dostawać bezpłatnie podręczniki do nauczania początkowego. Do wyboru będą trzy tytuły ( ostatnio był tylko jeden).

Większe zmiany wejdą w życie za rok

Zlikwidowano obowiązkowy sprawdzian szóstoklasistów. Zmienia się procedura odwoławcza od wyników egzaminów maturalnych. Maturzyści będą mogli odwołać się od wyników części pisemnej egzaminów do niezależnego Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego, działającego przy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Procedura ta będzie miała dwa etapy. Najpierw weryfikacji dokona okręgowa komisja egzaminacyjna. Co bardzo ważne, zostanie do tego wyznaczony inny egzaminator niż ten, który pracę oceniał. Jeśli maturzysta nie zgodzi się z tą weryfikacją, może odwołać się do kolegium arbitrażowego. Będzie miał prawo do sfotografowania swej pracy. Ułatwi to ewentualne odwołanie.

Dobry Tydzień