• Piątek, 30 września 2016 (14:00)

Reforma szkolnictwa. Co się zmieni?

Ministerstwo Edukacji Narodowej szykuje nam sporo zmian w szkolnictwie. Sprawdź, co może Cię zaskoczyć oraz na czym skorzystasz.

Co z gimnazjum?

✔ W 2017 r. wprowadzany będzie nowy system edukacji.

✔ Jeżeli dziecko w 2016 roku rozpocznie naukę w VI klasie, należy do pierwszego rocznika uczniów, którzy nie pójdą do gimnazjum. Tegoroczni gimnazjaliści są ostatnim rocznikiem, który zakończy gimnazjum.

✔ Uczniowie klas I-VI będą się uczyć w ośmiu klasach podstawówki.

Akcja dożywiania "dzwonek na obiad"

✔ MEN wspiera akcję dożywiania dzieci w polskich szkołach. Temu właśnie służy program Fundacji „Być Bardziej”, która do 20 września br. czeka na zgłoszenia w roku szkolnym 2016/2017.

✔ O stypendium obiadowe mogą ubiegać się osoby, których miesięczny dochód netto nie przekracza 800 zł na jednego członka rodziny.

✔ Aby zgłosić swój udział, należy przesłać wniosek dostępny na stronie internetowej pod adresem: http://dzwoneknaobiad.pl/zglos-dziecko.

✔ O przyznaniu stypendium decyduje kolejność zgłoszeń, więc nie można z tym zwlekać.

✔ Program realizowany jest pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz przy współpracy Kuratoriów Oświaty i władz wojewódzkich.

Kto nie będzie płacił za podręcznik?

✔ Kolejne klasy otrzymają darmowe podręczniki w ramach dotacji celowej dla szkół.

✔ Reforma, zapewniająca podręczniki szkolne za darmo wszystkim uczniom klas podstawowych i gimnazjalnych, została rozpoczęta w ubiegłym roku szkolnym i zgodnie z zapowiedziami jest wprowadzana etapowo.

✔ W zeszłym roku darmowe książki do nauki otrzymały dzieci w klasach I, II i IV szkoły podstawowej oraz I klasy gimnazjum.

✔ Z ulgą odetchną także rodzice uczniów III i V klas podstawowych oraz II gimnazjum.

✔ W przyszłym roku komplet podręczników otrzymają uczniowie klas VI szkoły podstawowej, a także III klas gimnazjum.

✔ Dzieci i młodzież ze wszy stkich klas objętych dotacją dostaną we wrześniu komplet książek i ćwiczeń oraz podręcznik do języka obcego.

✔ Uczniowie klas I, II, IV szkoły podstawowej i I klasy gimnazjum otrzymają podręczniki wieloletnie (używane przez dzieci i młodzież z poprzedniego rocznika).

✔ Nowe będą tylko ćwiczenia, które zostają przydzielane uczniom na własność.

Reforma szkolna

✔ Będzie możliwość zakwestio nowania wyników egzaminu maturalnego przez maturzystów.

✔ Uczeń, który uczęszcza zarówno na religię, jak i na etykę, otrzyma na świadectwie oceny z obu przedmiotów.

✔ W podstawie programowej wychowania przedszkolnego uwzględniono umiejętności z zakresu czytania i przygotowania dzieci do umiejętności pisania, a także z zakresu działań matematycznych.

✔ Zmiany dotrą również do szkolnych sklepików: wróci kawa, drożdzówki i kanapki z różnego rodzaju pieczywa, nie tylko ciemnego. Proponuje się zwiększenie dopuszczalnej ilości cukru, tłuszczu i soli.

Super TV