• Piątek, 2 września 2016 (13:00)

Rewolucja w systemie edukacji. Co się zmieni od 2016?

Powrót do ośmioletniej podstawówki i czteroletniego liceum. Koniec gimnazjów – takie zmiany już wkrótce czekają uczniów. Minister edukacji zapowiedziała, że reformy wejdą w życie od 2017 r.

Co to oznacza dla uczniów?

Szkoła powszechna będzie ośmioletnia, a nie jak dotychczas sześcioletnia. Najmłodsze dzieci przez 4 lata będą odbywać edukację wczesnoszkolną z jednym wychowawcą (klasy I-IV). Po niej, w klasach V-VIII, nastąpi nauka z podziałem na przedmioty.

Po ukończeniu podstawówki młodzież będzie mogła wybrać: liceum (4-letnie), technikum (5-letnie) lub dwustopniową szkołę branżową, która zastąpi zawodówkę.

Czego spodziewać się we wrześniu 2016 r.?

Uczniowie klas I-VI odbędą już ośmioletnią edukację w podstawówce. Oznacza to, że szóstoklasiści za rok nie pójdą do gimnazjum, a do VII klasy.

Uczniowie I,II i III klasy gimnazjum ukończą je według starych zasad. Potem będą mieli do wyboru jak obecnie: 3-letnie liceum lub 4-letnie technikum albo zawodówkę.

W swoich szkołach prawdopodobnie spotkają się z kolegami, którzy będą uczyli się już nowym trybem (absolwenci ośmioletniej podstawówki).

Co z egzaminami?

W tym roku po raz ostatni odbył się egzamin szóstoklasisty. Uczniowie gimnazjów będą jeszcze pisać egzaminy końcowe. Minister edukacji zapowiedziała, że zmiany w systemie nauczania oznaczają także wyższą poprzeczkę na maturze.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina