• Poniedziałek, 22 lutego 2016 (13:05)

Sześciolatki wrócą do przedszkoli

Mam syna i córeczkę w wieku 4 i 6 lat. Słyszałam, że zmienią się zasady przyjmowania dzieci do szkół i przedszkoli. Na czym dokładnie te zmiany polegają? Magda z Torunia

W ubiegłym roku po raz pierwszy obowiązek szkolny objął wszystkie dzieci 6-letnie. Jeśli rodzice uważali, że ich syn albo córka nie powinna jeszcze zaczynać nauki w pierwszej klasie, musieli przedstawić odpowiednią opinię z po- radni psychologiczno-pedagogicznej. Nowe przepisy oznaczają powrót do wcześniejszych zasad – od roku szkolnego 2016/2017 obowiązkiem szkolnym będą objęte dzieci od 7. roku życia.

6-latek będzie mógł rozpocząć naukę, jeśli wcześniej przynajmniej przez rok korzystał z wychowania przedszkolnego. Gdy dziecko nie spełni tego wymogu, będzie mogło pójść do pierwszej klasy, jeśli taką opinię wyda poradnia psychologiczno–pedagogiczna. Wprowadzono także przepisy przejściowe.

Dzieci urodzone w 2009 r., które są teraz w pierwszej klasie, na wniosek rodziców (trzeba go złożyć do 31 marca 2016 r.) – mogą kontynuować w niej naukę w roku szkolnym 2016/2017. Ta sama zasada dotyczy dzieci urodzonych w I połowie 2008 r., które obecnie uczą się w drugiej klasie.

Od 1 września 2016 roku 6-latki obowiązkowo będą musiały pójść do przedszkola. W przypadku dzieci 4- i 5-letnich, jeśli rodzice chcą, by były w przedszkolu, samorząd musi im to umożliwić.

Świat & Ludzie