• Poniedziałek, 4 lipca 2016 (13:05)

Wyjazd dzieci na kolonie. Co warto wiedzieć?

Zanim wyślesz pociechę na wakacje z rówieśnikami, dokładnie sprawdź organizatora. Czego warto się o nim dowiedzieć i jakie kroki podjąć, by mieć pewność, że dziecku nic nie zagraża, podpowiada nasza redakcyjna prawniczka, Agnieszka Antoniak.

Niezbędna kontrola

● Warto samodzielnie sprawdzić pojazd, którym będą podróżowały dzieci, korzystając z e-usługi „Bezpieczny Autobus”. Umożliwia ona uzyskanie informacji o autokarze, którym planowana jest wycieczka. Pozwala na wstępną kontrolę stanu technicznego autokaru. Autobus bez ważnego przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC nie powinien uczestniczyć w ruchu drogowym. Serwis internetowy dostępny jest na stronie MSWiA www.bezpiecznyautobus.gov.pl

● Usługa ta nie ma na celu zastąpienia ważnej kontroli przeprowadzanej przez policję czy Inspekcję Transportu Drogowego. Funkcjonariusze sprawdzają trzeźwość kierowcy i legitymują z odpowiednich uprawnień. Przeprowadza- ją również przegląd techniczny pojazdu: sprawność układu kierowniczego, hamulcowego oraz świateł, a także stan opon. O kontrolę należy się zwrócić kilka dni przed planowanym odjazdem autokaru.

Opieka

● Jeden wychowawca nie może mieć w grupie kolonijnej więcej niż 20 osób. Jeżeli maluchy nie ukończyły jeszcze 10. roku życia, ich liczba zmniejsza się do 15 na dorosłą osobę.

● Inaczej wygląda sprawa dzieci niepełnosprawnych. Wtedy maksymalna liczba uczestników ulega zmniejszeniu, zgodnie z zapotrzebowaniem na stałą opiekę lub pomoc i w zależności od rodzaju i stopnia niepełnosprawności.

Co Ci daje ubezpieczenie

● Z obowiązkowej polisy NNW ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, jeżeli zdarzenie będzie miało charakter nieszczęśliwego wypadku. Jego wysokość uzależniona jest od sumy ubezpieczenia i wysokości procentowego uszczerbku na zdrowiu.

● Warto zapytać, czy organizator wykupił również polisę OC i jaka jest jej suma gwarancyjna.

● Polisa OC chroni od niepożądanych skutków działania osób trzecich, np. jeśli opiekun nie dopilnuje dzie cka, które oddali się z ośrodka i złamie nogę. Jeśli jest OC – odszkodowanie za wyrządzoną szkodę zapłaci ubezpieczyciel.

Odpowiedzialność

● Zadanie to spoczywa na nauczycielu, czynnym instruktorze harcerskim lub innej osobie posiadającej staż pracy opiekuńczo-wychowawczej lub dydaktyczno-wychowawczej, wynoszący minimum 3 lata! Osoba ta musi posiadać zaświadczenie o ukończeniu kursu dla kierowników placówek wypoczynku.

● Kierownik układa rozkład zajęć. Odpowiada m.in. za bezpieczeństwo dzieci, pracę wychowawców oraz wydawane posiłki.

● Na wniosek rodziców musi przekazać im informacje o zachowaniu i stanie zdrowia pociech.

Sprawdź warunki w ośrodku

● Placówka, w której odbywa się wypoczynek, musi przedstawić kuratorowi oświaty kartę kwalifikacyjną obiektu. Powinny się tam znaleźć dane dotyczące kwalifikacji pracowników i kierownika oraz informacje o kwalifikacjach personelu medycznego.

● Dokumenty do kuratorium dotrzeć muszą najpóźniej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem obozu. Wyjazdy, które nie są zarejestrowane, pozostają bez jakiegokolwiek nadzoru.

● Miejsce dla dzieci musi spełniać wymogi dotyczące bezpieczeństwa i higieny. Istotne jest także, aby wyżywienie odbywało się z zasadami higieny i racjonalnego żywienia.

● Powiatowe Stacje Sanitarno- Epidemiologiczne odwiedzają placówki przynajmniej raz w turnusie i co dwa tygodnie przygotowują raporty z tych kontroli.

Ważne! Wszelkie leki, które przyjmuje dziecko, trzeba przekazać wychowawcom z dokładną instrukcją, jak ma je przyjmować. Maluch nie może mieć przy sobie żadnych medykamentów.

Agnieszka Antoniak, prawnik

Kurier TV